Як обрати хороший монітор за вигідною ціною? Перш за все, потрібно визначити, для чого саме ви купуєте монітор. Для роботи в офісі, перегляду фільмів, роботи з графікою чи для динамічних відеоігор? Для кожної з цих задач можна підібрати оптимальний варіант спираючись на основну з характеристик монітора – тип матриці.

Характеризуючи типи матриць, ми будемо використовувати такі поняття як кут огляду, час відгуку матриці, частота кадрів, яскравість, тощо. Детальнішу інформацію про ці характеристики монітора можна переглянути тут.

Отож, розберемо за порядком кожен тип матриці.

TN

Найстаріший тип матриці – Twisted Nematic. На даний момент всі матриці цього типу виготовляються за технологією TN + Film. Приставка Film означає додаткове плівкове покриття, що дозволяє збільшити кут огляду. Тобто, якщо в описі монітора вказано просто TN, плівка там все одно є і кут огляду збільшений.

Серед недоліків даного типу матриці можна зазначити не надто великий кут огляду та невисока максимальна яскравість. Щодо плюсів, завдяки малому часу відгуку матриці, TN часто обирають любителі динамічних ігор. Крім того, монітори з даним типом матриці чудово підійдуть як для офісу, так і для домашнього використання, завдяки своїй доступній ціні (це найдешевші монітори на ринку).

IPS

Повна назва – In-plane Switching. Альтернативний тип матриці, розроблений з метою побороти недоліки TN. Але в цій боротьбі зі слабкими сторонами TN, прийшлось пожертвувати її перевагами.

Монітори з IPS матрицею дорожчі і мають більший час відгуку. Для любителів динамічних відеоігор це може бути аргументом для вибору в користь TN технології.

Проте, якщо ви професійно працюєте зі зображеннями або графікою, і вам необхідна якісна передача кольору – матриця IPS буде ідеальним варіантом. Даний тип матриці має надзвичайно великий кут огляду і не спотворює кольори під час повороту. Також, IPS матриця передає значно кращий контраст чорного, що покращує якість зображення.

Варіація PLS (Plane-to-line Switching) була розроблена компанією Samsung і для звичайного користувача крім ціни (вона трохи дешевша) нічим не відрізняється від IPS. AH-IPS, S-IPS, E-IPS, AHVA – це варіації IPS матриць і для звичайного користувача принципово не відрізняються.

VA (Vertical Alignment)

Технологія, розроблена компанією Fujitsu. Таку технологію можна назвати проміжною ланкою між TN і IPS. Наприклад, кути огляду та передача кольорів кращі ніж у TN, але гірше, ніж у IPS. З іншого боку, час відгуку такий самий або менший ніж у IPS, але гірший, ніж у TN. Плюси в порівнянні з IPS - відмінна контрастність та нижча ціна, плюс в порівнянні з TN - більший кут огляду. Даний тип матриці може зацікавити людей, що працюють з фотографією та графікою.

MVA, SVA, PVA, AMVA – це різновиди VA типу матриці, які для звичайного користувача значно не будуть відрізнятися.