Підключити монітор до комп’ютера можна за допомогою таких роз’ємів: VGA, DVI, HDMI та DisplayPort.
Розберемо їх по порядку.

VGA

VGA (D-Sub) – 15-контактний аналоговий роз’єм для підключення монітора до комп’ютера. Це єдиний аналоговий інтерфейс, який застосовується сьогодні. Хоч VGA і не назвеш прогресивним, його все ще можна зустріти в багатьох електронних пристроях.


Головним недоліком даного роз’єму є подвійне перетворення сигналу в аналоговий формат і назад, під час підключення цифрових пристроїв відображення. Це спричиняє погіршення якості зображення.

Офіційно, технологія VGA здатна передавати відеосигнал з роздільною здатністю 1280х1024 пікселів, не більше. На практиці, роздільна здатність може досягати Full HD (1920×1080), а в деяких випадках навіть 2048×1536. Але чим вищим буде розширення переданого сигналу, тим більше шансів получити несподівані дефекти зображення. Тому, для моніторів з FHD краще використовувати цифрові інтерфейси.

В тому випадку, якщо у вас відеокарта з VGA-роз'ємом, а монітор з цифровим інтерфейсом, то просто так їх підключити не вийде. Для цього потрібно додатково купувати перехідник (VGA на DVI, HDMI, DispayPort або навпаки).

DVI

DVI (Digital Visual Interface) – перший цифровий відео-інтерфейс, призначений для якісної передачі зображення на цифрові пристрої відображення, такі як рідкокристалічні монітори, телевізори та проектори.

В сучасних реаліях існують два типи DVI роз’ємів – це DVI-D та DVI-I, які є надзвичайно популярними.

У роз’ємі DVI-D буква «D» означає слово Digital, що в перекладі – цифровий. Це означає, що в даному варіанті немає аналогового каналу та передача зображення відбувається лише в цифровому форматі. Тобто користувач не зможе напряму підключити аналоговий монітор. Цю проблему можна легко вирішити використовуючи відповідний перехідник (DVI/ VGA).

В свою чергу, DVI-I – це розширений варіант інтерфейсу DVI-D та містить 2 типи передачі сигналу – цифровий та аналоговий. Даний вихід досить часто використовують для цифрових дисплеїв і відеокарт.

HDMI

HDMI (High Definition Multimedia Interface) – це цифровий інтерфейс для передачі відео та аудіо даних, створений як альтернатива DVI інтерфейсу. Даний роз’єм присутній практично в усіх сучасних телевізорах, моніторах, ігрових приставках, ноутбуках, проекторах та інших мультимедійних пристроях. Основна відмінність між HDMI та DVI полягає в менших розмірах HDMI та підтримці передачі багатоканальних цифрових аудіо-сигналів.

Стандартною довжиною кабелю прийнято вважати 3-5 метрів. Але технологія HDMI підтримує довжину кабелю 30-40 метрів. Поки що це рекордний показник серед інших відео-інтерфейсів.

HDMI відрізняється більшою пропускною здатністю ніж його попередники. Кабель може передавати відео у форматі 1080p, 1440p, Full HD 3D та 4К.

При необхідності HDMI може передавати відеосигнал з пристрою з DVI або VGA інтерфейсом, або у зворотному порядку. Для цього використовуються відповідні адаптери (HDMI/VGA, VGA/HDMI, DVI/HDMI, HDMI/DVI). Також, часто використовують перехідники між HDMI та DisplayPort або, навіть, USB.

HDMI є надзвичайно популярним інтерфейсом на сьогодні. Навіть вихід новішого DisplayPort не похитнув позицій HDMI на ринку. Це універсальний інтерфейс, який однаково добре підійде для телевізора, ігрових приставок, комп’ютера або ноутбука.

DisplayPort

DisplayPort – відносно новий тип цифрового інтерфейсу для передачі аудіо- та відеосигналу до пристрою відображення (монітору комп’ютера). DisplayPort було розроблено як альтернативу для VGA та DVI інтерфейсів.

DisplayPort являється самим прогресивним інтерфейсом на сьогоднішній день. Варто зазначити, що всі кабелі DisplayPort сумісні з будь-якими пристроями, в яких є аналогічний роз'єм. Сумісність не залежить від версії інтерфейсу або рівня сертифікації. Всі доступні функції будуть працювати через будь-який кабель DP.

Сьогодні DisplayPort найчастіше використовується для підключення монітору до комп’ютера. З його допомогою можна підключити відразу кілька моніторів до одного комп’ютера. Висока пропускна здатність дозволяє зробити це без будь-яких серйозних обмежень. Зображення на усіх дисплеях буде відображатися в максимальному розширенні 2К і 4К (якщо джерело може забезпечити відповідний формат). Крім того, даний інтерфейс може застосовуватися при підключення різної відеотехніки або акустичних систем.

І хоч він почав витісняти DVI і HDMI, все ще не всі монітори мають даний інтерфейс. Багато виробників не сильно поспішають добавляти DisplayPort до своїх моніторів, тому DVI і HDMI все ще досить релевантні. А от виробники флагманських відеокарт все частіше оснащують свої пристрої роз’ємами DP. Цей нюанс можна легко вирішити за допомогою перехідників. Особливою популярністю користуються перехідники з DisplayPort на VGA або HDMI.

Незважаючи на широкі можливості, DisplayPort не може замінити HDMI, адже ці два стандарти орієнтовані на різні сегменти ринку: HDMI було створено для побутової аудіо- та відеоапаратури, а DisplayPort для комп’ютерної техніки та професійного обладнання.