В чому різниця між SSD і HDD? Що краще обрати?

Перш за все, варто розібратися що це таке.

SSD і HDD – це пристрої для зчитування та запису інформації. На них зберігаються всі ваші дані на комп’ютері.
З першого ж погляду на ці два пристрої можна побачити їх різницю. Їх зовнішній вигляд зумовлений різним принципом дії.

HDD (або «вінчестер») – жорсткий диск, який складається з алюмінієвих пластин та зчитувальної головки. Під час обертання цих пластин, завдяки зчитувальній головці відбувається запис або зчитування даних. Чим швидше крутяться пластини, тим швидше працює жорсткий диск, що напряму впливає на швидкість відгуку операційної системи і завантаження додатків, які встановлені на накопичувач.

З іншої сторони, SSD – це твердий накопичувач без будь-яких рухомих частин. Замість алюмінієвих дисків та зчитувальної головки, він використовує флеш-пам'ять NAND. Це виглядає як невеличкі мікросхеми на платі. Чим більше на диску таких мікросхем пам’яті, тим більшої ємності SSD диск.

HDD та SSD диски бувають різних формфакторів для різних корпусів. Якщо розглядати HDD, то в цього диска є два форм фактори – 2,5 і 3,5 дюйма. Формфактор 2.5 використовують в ноутбуках, міні-ПК або як зовнішні диски. Формат 3,5 – це ті диски, які використовуються в стаціонарних комп’ютерах (Tower, MT, DT, SFF). А от формфактор SSD, в основному, залежить від його типу підключення.

Під час вибору накопичувача, перше що кидається в очі – це ціна. З кожним днем SSD стають все більш доступнішими, але між ними і HDD все ще дуже велика різниця. Тобто, якщо вам потрібно зберігати дуже велику кількість даних, то доречніше буде придбати HDD. Ємність сучасних жорстких дисків може сягати 20 ТБ, в той час як ємність доступних SSD становить лише 2 ТБ. Є SSD накопичувачі з об’ємом від 8 ТБ до 12 ТБ, але вони коштують надзвичайно дорого і використовуються лише для серверів, де потрібно зберігати багато резервних копій.

Навіть якщо вам потрібна велика ємність SSD диску, для цього краще використовувати кілька дисків з меншою ємністю. Це зумовлено обмеженої кількістю циклів запису твердого накопичувача. Втрачені дані з SSD неможливо відновити, на відміну від HDD. Тому, потрібно з розумом підходити до користування SSD диском. Такі дані як фото, відео або музика бажано зберігати на HDD, а SSD краще оперує з малими потоками даних. Нехай обмежена кількість записів вас не лякає, адже при грамотному користуванню SSD диск може прослужити 7 років і більше.

Все ж, головною відмінністю цих двох дисків є швидкість запису та зчитування даних. Швидкість HDD залежить від швидкості обертів пластин, в той час як швидкість SSD, в основному, залежить від типу підключення. SSD як і HDD можуть підключатися через SATA III, максимальна пропускна здатність якого становить 600 МБ/с. Це, звісно, не є погано, але SSD може працювати набагато швидше. Ось чому краще купити твердий накопичувач з типом підключення PCIe, що дозволить отримати значно більшу швидкість. Але, крім SSD, в роз’єм PCIe підключаються відеокарти або звукові плати. Тому, найкращим вибором буде порт NVMe, який забезпечує неймовірно високу швидкість передачі даних. Він доволі компактний і часто зустрічається в ноутбуках.
Серед інших переваг SSD можна виділити низький рівень шуму та менше енергоспоживання. Це зумовлено відсутністю будь-яких рухомих компонентів як в HDD.

Підводячи підсумки, можна сказати, що вибір накопичувача залежить від ваших потреб. Ідеальним варіантом буде SSD середньої ємності (120 ГБ - 250 ГБ) для встановлення на нього операційної системи та часто використовуваних програм. А в додаток до нього, HDD з великою ємністю для збереження великої кількості даних (відео, фото тощо).